Zomrel tvorca mangy Hideo Azuma

13. októbra 2019 vo veku 69 rokov zomrel tvorca mangy Hideo Azuma. Trpel na rakovinu pažeráka. Na pohrebe v kruhu rodiny sa s ním rozlúčili jeho najbližší.

Foto: zerochan.net

Azuma, od svojho debutu v roku 1969 nakreslil početné mangy. Medzi tie najvýznamnejšie patria Olympus no Poron a Nanako SOS, z ktorých obe mangy boli podkladom pre anime vytvárané v rokoch 1982 a 1983. Azumova práca je často považovaná za významný príspevok ku konceptu a estetike moderného umenia „moe“ a „lolicon“. v anime a mange.

Jeho život bol náročný, keďže časť života prežil ako bezdomovec a závislý na alkohole.

Na konci osemdesiatych a v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, kvôli stresu zo svojho hektického a náročného pracovného rozvrhu (počas 20 rokov jeho kreatívnej kariéry, Azuma začal poriadne piť, dvakrát zmizol a bol nezvestný niekoľko mesiacov. Dokonca sa pokúsil o samovraždu a nakoniec sa teda musel zo závislosti liečiť.

Na základe toho Azuma vyrobil autobiografickú mangu Disapeparance Diary.

Táto manga získala hlavnú cenu v prestížnom ocenení Osamu Tezuka Cultural Awards v roku 2006. V roku 2009 sa Hideo Azuma stal prvým tvorcom z Japonska, ktorý získal ocenenie Ignatz Award, bolo to opäť za Disappearance Diary. Manga bola v roku 2008 tiež nominovaná na francúzsky medzinárodny komiksový festival. Manga nedávno získala cenu Gran Guinigi za „Riscoperta di un’opera“ („Znovuobjavené dielo“) v Taliansku.

Zdieľam? :)