Prežil výbuch atómovky v Hirošime a teraz je nominovaný na významnú cenu

Viacerí tvorcovia mangy sú známi tým, že mali krutý životný osud. Podobne na tom bol v naších končinách nie moc známy Keiji Nakazawa, ktorému možno bude posmrtne prisúdené významné ocenenie.

Porotou Eisner Awards boli tento rok do Siene slávy Will Eisner Comic Awards nominovaní Moto Hagio a Keiji Nakazawa – tvorcovia mangy. Hagio a Nakazawa sú súčasťou výberu 14 nominovaných kandidátov, z ktorých budú do Siene slávy uvedení štyria.

Nakazawa je tvorcom svetoznámej mangy Barefoot Gen o následkoch výbuchu atómovej bomby v Hirošime. Téma úzko súvisí s tým čo žiaľ autor sám zažil. Vo veku 6 rokov prežil bombardovanie v Hirošime v roku 1945 a stratil väčšinu svojej najbližšej rodiny. Prežil iba on, jeho matka a dvaja bratia, ktorí neboli doma.

Obálka pôvodného vydania mangy Barefoot Gen (zdroj: wikimedia,org)

Po ukončení strednej školy v roku 1954 sa Nakazawa v roku 1961 presťahoval do Tokia a v 24 rokoch sa stal vydavateľom a tvorcom mangy. Last Gasp Publishing publikovalo Barefoot Gen v Severnej Amerike. Príbeh bol adaptovaný v dvoch animovaných filmov aj v hranom televíznom špeciály vysielanom v Japonsku. Nakazawa zomrel v roku 2012.

Moto Hagio je priekopníčkou shōjo a shōnen-ai mangy a jej práce sčasti definovali tieto podžánre/témy. Medzi známe mangy od nej patria They Were Eleven, A Drunken Dream and Other Stories, A,A‘, The Heart of Thomas, Otherworld Barbara, a The Poe Clan.

Profesionáli podieľajúci sa na vydávaní komiksov, vydavatelia, redaktori, kníhkupci a iní odborníci môžu hlasovať online do 13. marca. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční na tohtoročnom podujatí Comic-Con International v San Diegu (23. – 26. júl).

Predchádzajúcimi japonskými členmi Eisnerovej siene slávy boli Osamu Tezuka (2002), Kazuo Koike (2004), Goseki Kojima (2004), Katsuhiro Otomo (2012) a Rumiko Takahashi (2018). Minulý rok boli nominovaní Akira Toriyama a Naoki Urasawa, ale nedostali sa medzi štyroch šťastlivcov zaradených do siene.

Zoznam ďalších nominovaných:

Alison Bechdel, Howard Cruse, Don Heck, Jeffrey Catherine Jones, Francoise Mouly, Thomas Nast, Lily Renée Wilhelm Peters Phillips, Stan Sakai, Louise Simonson, Don a Maggie Thompson, James Warren a Bill Watterson.

Zdieľam? :)