Cosplay neodmysliteľne patrí k Japonsku a tamojšej populárnej kultúre. Ani nám Európanom nieje ľahostajní. Ako však celý tento fenomén vznikol? Ako k tomu došlo a ako si získal toľko priaznivcov?
Prehistóriu cosplayu môžeme v podstate stopovať až do maškarných bálov 15. storočia. Zhoda medzi znalými problematiky je v tom, že základy cosplayu vznikli v USA. Asi prvou známou cosplayerkou bola američanka Myrtle Rebecca Douglas Smith Gray Nolan (20. júna 1904 – 30. novembra 1964), známa jednoducho ako Morojo. Bola sci-fi fanúšičkou a vydavateľkou, zároveň však historickou priekopníčkou cosplayu. Žila v Los Angeles a spolu so svojím vtedajším priateľom sa zúčastnila 1. WorldConu (alebo NyConu – eventu združujúceho fanúšikov scifi) v New Yorku v roku 1939.
Využili na tú dobu futuristické kostýmy, ktoré vlastnoručne ušila Douglas. Tie boli inšpirované pulp magazínmi (pulp magazíny boli nízkonakládové magazíny, ktoré obsahovali sci-fi novelu s bohatými ilustráciami, vydávali sa od roku 1896 až do 50-tych rokoch 20. storočia) Franka R. Paula a filmom Svet za sto rokov. Zhodou okolností, bol v tom období jej priateľom Forrest J Ackerman, slávny autor a zberateľ sci-fi.
Úspech v Japonsku
V roku 1984 Nobuyuki Takahashi, zakladateľ Studio Hard (produkcia anime), zavítal na WorldCon v Los Angeles. Tam sa stretol s prekvitajúcou scénou, kde sa ľudia nielen obliekali ako svoje obľúbené postavy zo Star Treku či Star Wars, ale ich aj hrali. Takahashi sa týmto inšpiroval a nápad preniesol do Japonska. Túto zábavu nazval „kosupure“ – hra s kostýmami. Nakoniec sa tento výraz pretransformoval do dnes známeho výrazu „cosplay.“ Takahashi inicioval záujem aj u japonských fanúšikov a tí postupne začali rozvíjať cosplay a využívať ho hlavne na anime eventoch, ktoré postupne naberali popularitu.
Cosplay je v podstate druh performatívneho umenia v rámci ktorého sa cosplayeri (teda ľudia, ktorí sa chcú tomuto venovať, či už ako amatéri, alebo profesionáli) prezliekajú (za využitia kostýmov a rôznych doplnkov) za vybrané obľúbené postavy z anime, mangy, komixov, či hier.
Od roku 1990 sa záujem o cosplay výrazne zvýšil. Stal sa celosvetovým fenoménom. Aj aktuálne je významnou súčasťou populárnej kultúry v Japonsku, iných častiach Ázie, ale aj na západnej pologuli. Cosplay (resp. anime) eventy sú v súčasnosti bežnými a práve na nich vznikol nejeden pekný vzťah k tomuto hobby a umeniu. Miestne a medzinárodné súťaže, sociálne siete, webové stránky aj ďalšie formy médií konajú osvetu a získavajú si čoraz väčšiu popularitu. Preto dúfajme, že nás – fanúšikov cosplayu bude čoraz viac!
Zdroj: japandaily.jp