Akira „vynašla“ nové farby a predpovedala budúcnosť

Akira je kultovým filmom – jedným z najznámejších a najúspešnejších japonských animovaných filmov. V dobe svojho vzniku prepisoval dejiny. Vznikol v roku 1988, produkovala ho spoločnosť TMS Entertainment a režíroval ho Katsuhiro Otomo.

V čom spočíva výnimočnosť filmu? Bol prelomom v animovanej tvorbe, keďže celý film obsahuje 2 212 záberov a 160 000 obrázkov (frameov). To je asi 2-3x viac ako priemerný anime film (hlavne do uvedenia tohto filmu). Pripisuje sa mu ešte ďalší rekord. Použilo sa v ňom 327 farieb, 50 z nich bolo vytvorených špeciálne kvôli tomuto filmu. Na dovtedajšiu animovanú tvorbu to bolo nezvyčajné. Prečo bolo použitých toľko nových farieb? Väčšina deja sa odohráva v noci. Sú to iné svetelné podmienky, ktoré si vyžadujú použitie iných farieb a odtieňov. Animátori sa kresleniu príbehov odohrávajúcich sa v tme dovtedy vyhýbali.

Svojím spôsobom teda Akira navždy zmenila anime a podporila tvorcov k odvážnejšej tvorbe. Výnimočná vo filme je, ale aj zvuková stopa. Audio pre japonské anime sa obvykle vytvára po vytvorení animácie. Čo je nezvyklé, hudba pre film bola skomponovaná vopred. Aj dabing bol nahrávaný v priebežne, v priebehu produkcie filmu a nie až nakoniec.

Ďalšie zaujímavosti o filme

Film vzdáva poctu rocku. V scéne kde Kaneda sedí pri jukoboxe sú znázornené logá troch slávnych kapiel: Led Zeppelin, Cream a The Doors. Paradoxne je Akira najobľúbenejším filmom rapera Kanyeho Westa.

-Vo filme, ktorý sa odohráva v roku 2019 sa Neo-Tokyo pripravuje na olympijské hry. Predpovedal tento film budúcnosť? V roku 2020 bude Tokyo skutočne hostiť letné olympijské hry.

Poznáš tento film? Koľkokrát si ho videl? Máš ho rád, alebo ho iba rešpektuješ kvôli minulosti?

Zdroj foto: zerochan.net

Zdieľam? :)