7 dôvodov, prečo anime zďaleka nie je pre detí

Na rozdiel od presvedčenia ľudí, ktorí sa v tom nevyznájú, anime nie je len pre deti. V skutočnosti sa v anime vyskytuje veľa tém, pri ktorých je potrebné aby bol divák dospelý, ak im má teda dobre porozumieť. Kde sa teda vzal názor, že anime je pre deti? Toto presvedčenie existuje asi preto, že v západnom svete sú animované príbehy určené pre deti.

V čom je teda anime iné?

Anime môže byť miestami poriadne pikantné

Zatiaľ čo anime pre detí môžu príležitostne obsahovať nejakú sexuálnu narážku, alebo vtip, väčšina sa tvári, že sex ani neexistuje. Potom tu máme množstvo anime zameraných na dospelých, ktoré je možné prezerať v slušnej spoločnosti, no a potom sú tu povestné anime, ktoré je najlepšie sledovať osamote. Preistotu. Niektoré sexuálne explicitné anime majú smiešne prevedenie. Iné sú zas vážne a majú jasné zameranie. Labužníci vedia čo sa tým myslí.

Foto: zerochan.net

Anime je aj o smútku a strate

Smrť je najnáročnejšou udalosťou, s ktorou sa ľudia musia vyrovnať. Pre väčšinu dospelých je veľmi ťažké stráviť, že oni aj ich blízki jedného dňa zomrú, preto nie je vôbec vhodné tým zaťažovať deti. Výskyt smrti v anime je však veľmi častý. V niektorých anime sa dej sústreďuje na smrť jedného jedinca a na dopad tohto úmrtia na okolie. Iné sú zas úmrtiami a tragédiami doslova popretkávané. V takom Attack on Titan a Death Note umrie viac ľudí ako v Shakespearovských tragédiách.

Rozoberá aj zdravie a psychické problémy

Zdravotné a psychické problémy sú takisto neoddeliteľnou súčasťou života, ale niektoré témy s tým späté môžu byť pre deti príliš náročné a nezaujímavé. Spomeňme si jeden príklad – anime Your Lie in April. V podstate je to o skupine stredoškolákov, ale pointou je vyspelá téme pre dospelejšie publikum. Kosei Arima, je tak traumatizovaný dlhou chorobou svojej matky a ďalšími zlými skúsenosťami, že už napriek svojmu talentu nie je schopný hrať na klavír. Jeho priateľka Kaori trpí záhadnou chorobou, ktorá môže skrátiť jej vlastnú hudobnú kariéru. Aj keď je v anime veľa zábavných okamihov, predsa len snaha o vyváženie fyzických a psychologických problémov s vlastnou sebarealizáciou je dosť spletitou tému. No a Your Lie in April nie je ani zďaleka jedine anime, ktoré sa zaoberá zdravotnými problémami.

Niekedy je poriadne agresívne

Už ste niekedy videli pôvodnú verziu Yu-Gi-Oh !? Technicky vzaté, Yu-Gi-Oh! je anime pre deti. Ibaže pôvodné epizódy museli byť kvôli nevhodnosti a agresivite cenzurované. Ak sa pozriete na pôvodnú japonskú verziu , nájdete v nej dosť kruté vecí. Od zneužívania detí až po pokus o samovraždu a vraždu 12-ročného dieťaťa. Yu-Gi-Oh! sa zaoberá prekvapivo vyzretými témami. Nie je to jediné anime s takýmto obsahom. Nájdeme množstvo titulov, ktoré sú orientované na detského diváka a pritom má temné zákutia (o množstve anime, ktoré sa neorientuje na detského diváka nehovoriac).

Postavy v anime čelia morálnym dilémam

Dobre známy Death Note je super príkladom anime, ktorý kladie morálne otázky, ale nie je ani zďaleka jediný. Ďalším dobrým príkladom je Psycho Pass. V ňom sa pojednáva o systéme sybíl, ktoré analyzujú osobnosť, duševné a fyzické zdravie, a tým akoby odhadujú osud. Diváci Psycho Passu musia zápasiť s konceptom slobodnej vôle. Čo to znamená? Je sloboda skutočná? Sú naše voľby skutočne determinované vlastnosťami, ktoré nekontrolujeme? Ako ovplyvnňuje slobodná vôľa spoločnosť?

Niektoré anime sú o práci, alebo kariérnych dráhach

Deti nepracujú a preto sa o prácu príliš nezaujímajú. To neplatí pre dospelých, ktorých kariéra je veľmi dôležitou vecou. Práve pre nich je tu veľký výber seriálov, ktoré sa zaoberajú práve kariérou.

Vo Working!! je znázornený príbeh tínedžerov pracujúcich v rodinnej reštaurácii. Shirobako je o skupine piatich absolventov vysokých škôl, ktorí sa snažia preraziť v distribúcii anime. Spomeňme ešte Yuri !!! on Ice kde sa rozvíja príbeh profesionálnych korčuliarov. Keď rozmýšľate o vlastnej budúcnosti, určite si pustite niečo na túto tému.

Postavy v Anime niekedy užívajú alkohol a drogy

V programoch pre detí celkom určite nevidíme užívanie omamných a návykových látok. Žiadny alkohol, žiadne drogy! Žiadny tvorca programov by kvôli tomu neriskoval. Anime je ako inak výnimkou. Huby, alkohol… Nájdete to tam, žiaden strach. Spomeňte si na Cowboy Bepop, Naruto. V Legendary Gambler Tetsuya dokonca nájdete postavu, ktorá je závislá na heroíne.

Zdieľam? :)