4 mangy, ktoré si môžeš prečítať aj v českom jazyku

Ak sa obzeráš po mange a máš problém niečo nájsť a vybrať, máme pre teba pomoc. Vybrali sme 4 mangy, ktoré sú dostupné v českom jazyku a môžu ťa zaujať.

Možno si vyberieš a možno si počkáš až vydajú to, na čo čakáš…

Gravitation (japonsky グラビテーション, Gurabitéšon)

Shonen Manga Gravitation v 12 zväzkoch rozpráva príbeh o pokusoch speváčky Shuichi Shindou a jeho kapely Bad Luck preraziť na japonskej hudobnej scéne. Zároveň sa Shuichu snaží získať srdce Yukiho.

Mangu v rokoch 2009 až 2010 vydalo české vydavateľstvo Zoner Press. Takže si ju môžete prečítať aj bez znalosti angličtiny.

Hetalie (japonsky ヘタリア Axis Powers, Hetaria Axis Powers)

Seinen Manga ti môže poslúžiť ako doplnok ku štúdiu dejepisu, ale môžeš si ju užiť aj bez toho. Jej pointou je alegória (a karikatúra) politických a historických udalostí vo východnej Ázií. Postavy sú personifikikáciami národností a regiónov.

V českom jazyku vyšli 3 zo 6 dielov, čo je škoda, ale príbeh môžete dobehnúť trebárs pomocou anime.

Hlavnou prezentáciou seriálu je často prehnaná alegória politických a historických udalostí, ako aj všeobecnejšie kultúrne porovnania. Znaky sú personifikácie krajín, regiónov ako Hongkong a mikronácie s malým odkazom na iné národné personifikácie. Pozitívne aj negatívne kultúrne stereotypy sú súčasťou osobnosti každej postavy.

Obal mangy V službách Nuly – japonské vydanie (Foto: wikimedia.org)

V službách Nuly (japonsky ゼロの使い魔, Zero no cukaima)

V službách Nuly je light novela, ktorá vyšla v českom jazyku v 7 zväzkoch. Opisuje dobrodružstvá Saito Hiragu a jeho druhov. Svet v ktorom sa pohybujú je podobný stredovekej Európe. Alternatívna história, ktorú žijú je však plná mágie a magických tvorov a musia tak bojovať s mnohými kúzlami a mágmi – rivalmi.

Berserk (japonsky ベルセルク, Beruseruku)

A máme tu znovu stredovekú Európu. Respektíve dark fantasy alternatívu. Berserk je známym „must have“ titulom. Pre tých, čo váhajú, dodajme, že už v roku 2016 po svete kolovalo 40 miliónov kusov tejto mangy. Súboje Gutsa a Griffitha vzrušujú časť sveta už od 90 – tých rokov 20. storočia, to naznačuje, že to nie je len bestseller, ale evergreen, ktorý rozhodne má svoje kvality.

Manga má 40 dielov a chystá sa české vydanie, ktoré snáď bude už čoskoro.

Ako sa ti páčia naše tipy? Poznáš niektoré z nich, prípadne poznáš niečo lepšie? Daj nám vedieť!

Zdieľam? :)